Komaj 6-letni francoski žrebec Face Time Bourbon je z neverjetnim svetovnim rekordom 1:10,8 na 2700 metrov dolgi progi zlahka ubranil lansko zmago v največji evropski dirki Prix d’Amerique v Parizu. S tem se je pridružil elitni druščini kasaških legend, ki so v prestižni dirki slavile vsaj dvakrat – med njimi so največja imena kasaške zgodovine, npr. Ourasi, najbogatejši konj vseh časov Varenne, pa tudi Face Timeova oče Ready Cash in brat Bold Eagle.
Hipodrom Vincennes v Parizu si letošnjo zadnjo januarsko nedeljo ni bil prav nič podoben. Namesto živahnega vrveža 50.000 glave množice gledalcev, drenjanja medijskih ekip okoli trenutno najbolj vročih kasaških imen v Evropi ter nepreglednega morja zastav na tribunah, so letošnjo izvedbo milijonskega spektakla zaradi ukrepov proti širjenju novega korona virusa pospremile večinsko prazne tribune in mirno ozračje enega največjih kasaških hipodromov na svetu.
A popolni antipod običajnemu ‘Ameriqueovskemu’ šovu je očitno dobro del novi legendi v kasaški enciklopediji – Face Time Bourbonu. Šestletni rjavec, potomec Ready Casha in kobile Vite Bourbon (oče Love You), je namreč pometel s konkurenco in z neverjetno predstavo ter izenačenim svetovnim rekordom na dolgo distanco, ki je obenem tudi nov rekord dirke, 1:10,8, ubranil lansko zmago. Za trenerja Sebastiena Guarata in na vajetih prekaljenega Šveda Björna Goopa je dosegel že svojo 29 zmago kariere v komaj 34 nastopu. Na drugem mestu je enako kot lani končal varovanec najboljšega francoskega voznika Jean-Michela Bazirja Davidson du Pont. Kot je Bazire priznal po dirki, je Davidson storil vse, kar je bilo v njegovi moči, a proti fenomenu Face Time pač ni imel možnosti.
Face Time Bourbon je tako svoj karierni zaslužek dvignil na slabih 2.650.000 evrov. Tretje mesto je pripadlo komaj 5-letnemu vzhajajočemu upu francoskega kasaštva Gu d’Heripreju z voznikom Franckom Nivardom (trener Philippe Billard). Slednji je po zmagi v Criteriumu Continental tako potrdil, da se bliskovito vzpenja med najboljše. Nesporno prevlado francoske reje v letošnjem Ameriqueu sta potrdili izkušeni veteranki na četrtem in petem mestu – Delia du Pommereux in Bahia Quesnot, ki je pred tednom dni v Parizu presenetljivo osvojila Prix du Cornulier, največjo monte dirko na svetu. Šesto in sedmo mesto sta pripadla Diable du Vauvertu in Felicianu, s čimer so prav vse nagrade pripadle francoskim konjem, šest tujcev v dirki, pa je ostalo praznih rok, kar je pripetljaj, ki ga v Prix d’Amerique ne pomnijo.
A vrnimo se za hip k dirki – štart je znova potrdil, da pritisk največje dirke v Franciji zlomi tudi največja imena. Kar štirje poskusi so bili potrebni, da je bil obrat na štartu za osemnajsterico nastopajočih uspešen. Favorit Face Time se je pognal iz zunanje pozicije, njegov glavni izzivalec Davidson pa je izbral mesto v sredi skupine, nato pa kot je voznik Bazire tudi napovedal, skozi celotno dirko zgolj iskal “hrbet” Face Timea. Kljub temu, da mu je napovedana taktika uspevala menjavam ritma in prehitevanjem navkljub uspevala, je Face Time pazljivo iskal “odprto” pozicijo v ospredju skupine, kjer so vozili tudi Gu d’Heripre, Power in Bahia Quesnot. Slabih 1000 metrov do cilja je Face Time že nakazal in nato v nekaj sto metrih tudi dokončno napadel vodilno Bahio, Davidson mu je sledil kot klop, a v ciljni ravnini je postalo jasno, da zmage ne more ogroziti. Znova, enako kot lani, se je tako moral zadovoljiti z drugim mestom.
Face Time se je z drugo zmago v Prix d’Amerique pridružil 21 konjem, ki so v preteklosti vpisali takšen dosežek. Pred njim po zmagah so tako le še trikratni zmagovalci Bellino II, Roquepine in Uranie ter s štirimi lovorikami legendarni Ourasi. Z dvema zmagama se sicer ponašajo tudi legende kot npr. Varenne (2001, 2002), ter v zadnjem desetletju še Face Timeov oče Ready Cash (2011, 2012) in brat Bold Eagle (2016, 2017).
Ready Cash je tako prvi plemenski žrebec v zgodovini, čigar potomci so v milijonski dirki zmagali petkrat, hkrati pa je tudi edini s tremi različnimi potomci na vrhu. To jim je uspelo v zadnjih šestih izvedbah, saj je med zmagami Bolda in Facea leta 2018 zmagal Šved Readly Express. Tudi njega je vozil Björn Goop, ki je tako dosegel že svojo tretjo veliko zmago, trener Sebastien Guarato pa je že pri številki štiri, saj je bil glavni kreator tudi izjemne kariere Bold Eagla. Edina ‘preostala’ zmaga je leta 2019 pripadla Jean-Michelu Bazirju in njegovi legendarni kobili Belini Josselyn, potomki Love Youja. Kot zanimivost, tako mati Bold Eagla kot mati Face Time Bourbona sta potomki prav Love Youja, tako da bi lahko nekoliko provokativno zatrdili, da s prevlado potomcev dveh velikih francoskih linij plemenskih žrebcev v zadnjih letih, Francozi postajajo to, kar so dolga desetletja očitali Američanov – preveč “enolični”.
V rejskem pogledu na to “težavo” opozarjajo mnogi, predvsem manjši rejci, ki jim je dostop do vrtoglavih skočnin Ready Casha in njegovih potomcev (Bold Eagla, Brilliantissima, Bird Parkerja, Face Time Bourbona, in še kopice drugih), pa tudi skočnin žrebcev iz linije Coktail Jeta, katere vodilni predstavnik je Love You, otežen. Trdijo, da se s tem povečujejo razlike med rejci ter lastniki, saj omejen krog zelo bogatih vplivnežev praktično lastnoročno kroji rejsko tržišče, s tem pa posledično tudi dražbe letnikov ter kasneje participacijo v najbolje dotiranih dirkah grupe I, II in III. A to je že popolnoma druga zgodba.