Švedski 8-letni kastrat Cyber Lane, potomec Raje Mirchija, zmagovalec švedskega derbija 2017, je še drugič v svoji karieri osvojil največjo dansko dirko Copenhagen Cup. Poleg dveh zmag ima v treh nastopih v tej preizkušnji še eno drugo mesto. Bo zmaga v prestižni grupa dirki tokrat vendarle dovolj, da si 8-letni milijonar prisluži prvo vabilo v največjo švedsko dirko Elitloppet?
Cyber Lane, varovanec mladega švedskega trenerja Johana Untersteinerja, ki je leta 2019 osvojil titulo najboljšega trenerja Švedske, je v karieri dosegel že 28 zmag, od tega tri na najvišjem nivoju oz. grupe I – leta 2017 derbi in švedski Breeders Crown ter leta 2018 Copenhagen Cup. Letos je bila največja “odprta” danska dirka degradirana na nivo grupe II, saj so znižali nagradni sklad.
Cyber, ki ga imamo Slovenci delno za svojega, saj že vse od njegovih prvih kasaških korakov zanj skrbi slovenski voznik in trener Aleš Pavšič, je v karieri zaslužil že preko 13 milijonov kron oziroma dobrih 1.300.000 evrov nagrad. Tudi njegovi osebni rekordi (1:09,7 na kratko, 1:10,8 na srednjo ter 1:11,8 na dolgo distanco) pričajo, da gre za konja najvišjega svetovnega nivoja. Zato je zares neverjetno, da odlični rjavec še nikoli ni nastopil v največji švedski dirki Elitloppetu. Še več, kljub vsem naštetim uspehom, v dirko še nikoli ni bil povabljen.
Zdaj se v švedskih kasaških krogih pojavljajo mnenja, da izgovorov za stockholmske veljake več ni. Športni direktor hipodroma Solvalla Anders Malmrot je za medije po Copenhagen Cupu sicer dejal, da je Cyber prikazal odlično predstavo, a zagotovila, ali bo potomca Raje Mirchija povabil v Elitloppet, ni dal. Tako bomo na odgovor, ali bo Cyber letos debitiral v švedski dirki vseh dirk, morali še počakati.
Drugo mesto je v veliki dirki sicer osvojil Italijan Alessandro Gociadorro z Zaccario Bar, tretji pa je bil Francoz Junior Guelpa z Bahio Quesnot. Cyber, ki je vodil od starta do cilja je dosegel čas 1:10,9 na 2011 metrov.
V danski prestolnici je bilo v nedeljo še več odličnih dirk. Francoski predstavnik Digne et Droit je na miljski preizkušnji Copenhagen Open z voznikom Gabrielejem Gelorminijem premagal lanskoletnega zmagovalca Elitloppeta Cokstileja z Vincenzom Gallom. Zmagovalca je določil šele fotofiniš, konja pa sta s časom 1:10,0 izenačila rekord steze Charlottenlund, na kateri je ob prelomu tisočletja blestel tudi nekdanji slovenski rekorder Persugill.
Navdušil je tudi nemški konj Venture Capital, ki je dosegel že svojo 10. zaporedno zmago, sicer pa trinajsto v le 16 nastopih kariere. Potomec Broad Bahna je na srednjo distanco izkasal 1:11,8 ter slavil s kar devetimi dolžinami prednosti. Videli smo še en nastop, povezan s Slovenijo – ameriški konj Osterc, ki so ga poimenovali po pokojnem slovenskem trenerju in vozniku Tomažu Ostercu, je v dirki za 5-letnike s časom 1:14,3 na 2000 metrov zasedel 3. mesto.